שיער דליל – גורמים ודרכי טיפול

האם אתם סובלים ממראה של שיער דליל ודק, ומעוניינים לדעת מהן הסיבות והגורמים לתופעה, וכיצד ניתן לטפל בבעיה? ובכן, תופעת שיער דליל מאפיינת רבים באוכלוסייה, נשים וגברים כאחד. התופעה מטרידה את הנשים והגברים החוששים מהתקרחות ומאיבוד שיער הראש, והתופעה עלולה לגרום לשינוי במצב הרוח, לדימוי עצמי נמוך, לפגיעה בביטחון העצמי ולקשיים בחיים האישיים, לרבות קריירה וזוגיות. לכן, חשוב להדגיש כי יש מגוון שיטות לטיפול בתופעה, אך כדי לקבל פתרון יעיל יש לפנות לרופא מומחה למחלות עור ושיער.

מהי תופעת שיער דליל?

טיפול בנשירת שיער שונה מטיפול בשיער דליל, לכן חשוב להבדיל בין תופעת שיער דליל לבעיית נשירה בשיער. כאשר רואים על הכרית בבוקר למעלה מ- 6 שערות שנשרו במהלך הלילה, לרוב מדובר על נשירה של שיער, בעוד תופעה של שיער דק ודליל באה לידי ביטוי בצמיחה של שיערות דקות. כתוצאה מצמיחת שיער דק נפח השיער הולך ומצטמצם, וניתן לראות את הקרקפת מבצבצת מבעד לשיער הדליל.

התופעה יכולה להיגרם מגורמים רבים ומגוונים, לכן חשוב לפנות למומחה מקצועי בתחום מחלות עור ושיער. המומחה יאבחן במקצועיות האם התופעה נגרמת כתוצאה מבעיה רפואית שאחד מסימניה הוא שיער דליל ודק, כתוצאה ממתח נפשי, טראומה שהגוף עבר, שינויים הורמונליים, תזונה לקויה או בגלל סיבות אחרות, ביניהן ריבוי ביקורים במספרות ומספר פעמים רב של צביעת שיער ושימוש בכימיקלים חזקים בזמן החלקות שיער.

עם זאת, יש לציין כי הסיבה המרכזית לתופעה היא גנטית, לכן אם ההורים שלכם סבלו מתופעת שיער דליל קיים סיכוי סביר כי גם אתם תסבלו ממנה.

שיער דליל נשים – הגורמים לתופעה ודרכי טיפול

תופעת שיער דליל נחשבת לשכיחה והולכת וגוברת עם הגיל. למעשה, קיימת נשירת שיער טבעית ונורמלית המתרחשת מדי יום, ובין 100 שיערות נושרות מהראש כל יום. אם קצב הנשירה של השיער גובר חשוב לפנות לאבחון מקצועי כדי לברר את הסיבה לתופעה ולקבל ייעוץ וטיפול מתאים. ישנם גורמים רבים לתופעת השיער הדליל אצל נשים, ביניהם מצבי סטרס ומתח נפשי גבוה, שינויים הורמונליים, גנטיקה, תופעת לוואי של תרופות, תזונה לקויה, מחלות עור שונות וכדומה.

בנוסף, גם ירידה דרסטית במשקל עלולה לגרום לדילול שיער הראש, לדוגמה לאחר קיצור קיבה ונשים לאחר לידה עלולות אף הן לסבול מהתופעה. בין הסיבות השכיחות לדילול השיער ניתן למנות ביקורים תכופים במספרות ושימוש בחומרים כימיים חזקים להחלקת שיערו צבע לשער. פן גם עלול לפגוע.

לאחר אבחון הסיבות לתופעה ימליץ הרופא על שיטת הטיפול הנכונה והמתאימה ביותר שתספק את המענה של איך לעבות שיער דליל. בין דרכי הטיפול ניתן למנות פתרונות לשיער דליל כמו טופיק (Toppik), תכשיר פשוט ויעיל המכיל סיבים מיקרוסקופיים המיוצרים מחומרים אורגניים שונים שנמצאים בשיער הראש. הסיבים של התכשיר מתפזרים ביעילות ובמהירות בין השערות ונתפסים באמצעות חשמל סטטי. כך כל האזורים עם שיער דליל מכוסים ולא ניתן לראות את הקרקפת מבצבצת בין השיער. מי שלא אוהב לפזר סיבים על הקרקפת ניתן להשתמש גם בספריי מעבה שיער של טופיק, מדובר בצבע שגם מסתיר את השורשים הלבנים וגם נותן נפח לשיער.

שיער דליל תזונה – יש מקרים בהם הרופא המומחה ימליץ על שינוי תזונתי ו/או שינוי באורח החיים כדי להפחית מתח נפשי הגורם לדילול השיער. במקרים מסוימים ניתן לסייע לנשים באמצעות טיפול תרופתי או נטילת תוספי תזונה עם ויטמינים ומינרלים הנחוצים לשיער בריא ומלא. כמו כן, יש פתרונות קוסמטיים נוספים כמו פאות איכותיות, וסוגי תספורת לשיער דליל לנשים.

שיער דליל גברים – הגורמים לתופעה ודרכי טיפול

שיער דליל נחשב לתופעה שכיחה בקרב גברים, היום 2 מתוך 3 בחורים צעירים מקריחים ולרוב התופעה נגרמת כתוצאה מגנטיקה. עם זאת התופעה עלולה לקרות גם כתוצאה ממתח נפשי, תזונה לקויה וחסרה, תופעות לוואי של תרופות וטיפולים רפואיים, טראומה לגוף (תאונה, ניתוח וכדומה), שינויים הורמונליים, מחלות ועוד.
רופא מומחה יאבחן את המטופל על מנת להמליץ לו על הטיפול המתאים, בין היתר טיפול תרופתי, תכשירים קוסמטיים, ופתרונות קוסמטיים מתקדמים אחרים. יש מקרים שרק טיפול כירורגי כמו השתלת שיער הינו הפתרון במקרה של שיער דליל או התקרחות גברית.

שיער דליל – פתרונות:

כאמור, יש מגוון פתרונות ושיטות טיפול לתופעת שיער דליל נשים, שיער דליל גברים, את הטיפול מתאימים לאחר אבחון מקצועי ומדויק. בין הפתרונות האפשריים:

  • טופיק- טופיק הוא תכשיר קוסמטי יעיל להסוואת מראה של שיער דליל ודק ונשירת שיער מוגברת.
  • פאות- יש בשוק מגוון פאות משיער מלאכותי או טבעי. פאות נועדו להסתיר את האזורים הדלילים בשיער. את הפאה ניתן להצמיד באמצעות קשירות או קליפסים או גומיה.
  • תוספות שיער- פתרון שכיח לתופעת שיער דליל בעיקר אצל נשים. את תוספות השיער ניתן לחבר באמצעות דבק, הלחמה או שזירה. הפתרון יעיל ומהיר, ומאפשר להסתיר אזורים דלילים בשיער.
  • תזונה נכונה- מומחה לבעיות עור ושיער ימליץ על שינוי התזונה כאמצעי יעיל לטיפוח השיער ולטיפול במקרים של שיער דליל. בין היתר השינוי התזונתי כולל ריבוי ירקות ופירות, דגים , בעיקר חלבונים מן החי החשובים לבריאות השיער ולמניעת נשירה. לכן אנשים צמחוניים סובלים יותר מנשירת שיער.
  • תרופות – אם אבחון הרופא מצביע על כך כי יש לך שיער דליל כתוצאה מבעיה גנטית הורמונלית יהיה צורך להוריד את כמות ההורמון הגברי, בעיקר את הדיהידוסטסטרון (DHT) ע"י דיכוי האנזים 5 אלפא רדוקטאז. ישנן תרופות אנטיאנדרוגניות שמדכאות את האינזים, כמו אלדוספירון, פינסטריד (פרופסיה) או דוטסטריד (אבודרט).
  • השתלת שיער – השתלת שיער הינה פתרון כירורגי המאפשר לקחת שיער מהאזור התורם בקרקפת האחורית ולהשתילו באזורים הדלילים. התוצאה נראית טבעית לחלוטין ולא מצריכה כל תחזוקה נוספת בכל אותם אזורים מושתלים. השיער המושתל לא נושר אף פעם היות ונלקח מהאזור התורם העמיד גנטית בפני התקרחות ולכן יותר ויותר גברים ונשים בוחרים בדרך זו כדי לפתור את בעיית הדלילות ולקבל מראה טבעי.

לחצו כאן לקבלת ייעוץ מרופא מומחה לבעיות שיער דליל, נשירת שיער והתקרחות

מלאו פרטיכם עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!

הצטרפו אלינו בפייסבוק

טופיק – לטיפול בדלילות שיער